Historie lakrosu

Lakros je původní indiánská hra pocházející z Ameriky z oblasti Velkých jezer. Indiánským kmenům sloužil jako alternativa k válce mezi kmeny a indiáni se díky němu udržovali v kondici.

Domovinou lakrosu je USA a Kanada, v Evropě pak Anglie. V novodobé historii byl lakros dokonce i na olympijských hrách, a to v roce 1904, ale soutěžili pouze tři týmy (USA, Kanada a indiánský tým kmene Mohawks).

V dnešní době bychom hledali lakros na olympijských hrách bohužel marně. Hlavním problémem je paradoxně jeho rozmanitost. Hlavní podmínkou totiž je, aby v olympijském sportu mohli ekvivalentně soutěžit muži i ženy se stejnými pravidly, ale ženy si přizpůsobili lakros svému stylu hraní a hrají také podle jiných pravidel než muži, což je nyní největší překážkou dostat lakros zpátky pod olympijské kruhy. Tato rozmanitost je ale vidět nejen mezi mužským a ženským lakrosem.

Američané odvodili verzi fieldlakros, jež se hraje na fotbalovém hřišti v deseti hráčích v každém týmu. Kanaďané pak vymysleli boxlakros, což je verze, které se hraje na hřišti o hokejových rozměrech a s mantinely v počtu pěti hráčů na každé straně. Tato varianta hry byla vymyšlena hlavně pro využití hokejových stadiónů v době letní hokejové pauzy. V Česku se také hraje verze český lakros, který má svá specifika. Na první pohled se odlišuje tím, že se hraje s jednoruční holí. Pak je tu poslední verze, která je nejmladší a kterou je interkros. Tato varianta se hraje s plastovými druhy násad a je hrána zejména dětmi.

Jednotlivé verze her se od sebe liší velikostí hřiště, počtu hráčů a způsobem, jakým je možné zneškodnit soupeře. Například interkros je naprosto bezkontaktní sport, soupeře se nesmíte ani dotknout. Naopak boxlakros je tvrdý, kontaktní sport a soupeře můžete například udeřit holí do jeho hole nebo fyzicky v rámci pravidel odstavit.

U nás se dlouho držel pouze český lakros, a to hlavně díky vcelku nenáročné výbavě. Až postupem osmdesátých a devadesátých let naše země objevila i další verze lakrosu a začalo se v nich soutěžit i u nás.

Říká se, že lakros je na americké půdě nejvíce rostoucím sportem současnosti. Tento trend se pomalu přenáší i do Evropy, kde ho začíná postupně objevovat stále více lidí. Lakros získává na popularitě každým dnem i u nás, a proto si přijďte vyzkoušet tento krásný sport i vy, a dorazte k nám do Červených Peček.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lakros
http://www.lacrosse.cz/csml-historie0