Boxlakros

Boxlakros je asi nejrychlejší a nejtvrdší verzí lakrosu. Vznikl v Kanadě jako využití hokejových hřišť přes hokejovou letní pauzu. Hraje se na hřišti o hokejových rozměrech, nejčastěji s umělou trávou nebo jiným umělým povrchem. Boxlakros hrají týmy po pěti hráčích v poli a jednom brankáři. Hra se hraje na periody, nejčastěji 4 krát 15 minut.

Hra začíná takzvaným „Face“. Při něm se za tzv. restraining lines (třetiny) postaví 4 hráči z každého týmu (nejčastěji 2 na obranou a 2 na útočnou třetinu) a jeden hráč jde doprostřed na face. Po face se jedna strana zmocní míče a má 30 sekund na střelu na bránu, z čehož je deset sekund na překročení poloviny hřiště. Už z tohoto časového limitu je jasné, proč je tato verze nejrychlejší alternativou a o střely na bránu tu není nouze. Tomu odpovídá i vybavení brankáře, které je více podobné tomu hokejovému. Hráči v poli mají chrániče na horní část těla, tj. hruď, ledviny, lokty, ruce a helmu.

U nás je největší boxlakrosovou akcí turnaj Memoriál Aleše Hřebeského pořádaný Radotínským klubem LCC - http://www.ahmemorial.cz/

Zdroje:
http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln-sport-ostatni&c=A110527_105531_ln-sport-ostatni_ant
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lakros